Kredyt gotówkowy - opinie, zalety, oprocentowanie, jak uzyskać

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Jak wskazuje jego nazwa, wypłacany jest on w gotówce. Często mylnie określany jest pożyczką gotówkową, choć oba produkty finansowe dzieli bardzo wiele. Jak otrzymać kredyt gotówkowy i na co zwrócić uwagę przy ubieganiu się o dodatkową gotówkę?

kredyt_gotowkowy_opinie_zalety_oprocentowanie_jak_uzyskać


Kredyt gotówkowy vs. pożyczka gotówkowa

Kredyt gotówkowy to produkt tylko i wyłącznie bankowy, zwykle na określony cel. Pożyczka z kolei może być zaciągnięta w dowolnym miejscu, również w pozabankowej firmie pożyczkowej, mając dowolny cel, o którym nie trzeba opowiadać pożyczkodawcy. Najtrafniejszym określeniem kredytu gotówkowego jest więc termin kredyt konsumpcyjny, przeznaczony na różne potrzeby, tj. zakup sprzętu AGD, wycieczka itp.

Co kluczowe, o pożyczkę gotówkową znacznie łatwiej, choć obecnie również kredyty gotówkowe formalności i warunki mają coraz łagodniejsze. Zdarza się nawet, że o ile jest to kredyt gotówkowy online będący specjalną ofertą przygotowaną dla kredytobiorcy na bazie jego obrotów na rachunku bankowym, decyzja o udzieleniu kredytu jest natychmiastowa. Przy kredytach niższe jest również oprocentowanie, a okres kredytowania dłuższy. Jednak przed udzieleniem kredytu sam kredytobiorca na pewno zostanie sprawdzony w Biurze Informacji Kredytowej, co nie ma miejsca przy pożyczkach. Dlatego na pożyczki gotówkowe najczęściej decydują się osoby zadłużone i widniejące w bazie BIK.

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy mogą otrzymać wyłącznie osoby pełnoletnie, które dodatkowo mają pełną zdolność do czynności prawnych i zdolność kredytową. To właśnie ona jest kluczowa dla tego, czy bank pożyczy kredytobiorcy swoje pieniądze, czy wręcz przeciwnie - odmówi mu udzielenia kredytu.

Najprościej rzecz ujmując, zdolność to analiza i ocena banku, czy kredytobiorca wywiąże się z warunków kredytu i będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Kredytobiorca, który otrzyma pozytywną decyzję o udzieleniu kredytu, jest dla banku wiarygodny.

Zdolność wyliczana jest na podstawie algorytmów banków. Dlatego w poszczególnych bankach, nawet przy identycznych zarobkach i warunkach kredytowych, maksymalna kwota kredytu może być inna. Niezależnie od banku, na zdolność kredytową zawsze wpływ mają dwa czynniki:

Najłatwiej o kredyt wówczas, kiedy dochody są wysokie, a umowa kredytobiorcy z pracodawcą została zawarta na czas nieokreślony. Oczywiście obecnie, kiedy konkurencja w sektorze bankowym jest ogromna, banki przychylnym okiem patrzą na kredytobiorców z umowami cywilnoprawnymi.

Co więcej, o kredyt gotówkowy ubiegać się może osoba o dobrej historii kredytowej, która nie widnieje jako dłużnik w BIK. Jeżeli kredytobiorca ma duży dług lub nie spłacał swoich zobowiązań finansowych w terminie, będzie miał problem z uzyskaniem bankowego kredytu gotówkowego.

kredyt_gotowkowy_opinie_zalety_oprocentowanie_jak_uzyskać

Jak poprawić zdolność kredytową?

Kredytobiorca, który ma w planach zaciągnięcie kredytu gotówkowego, wcześniej może poprawić swoją zdolność kredytową. Przede wszystkim, o ile to możliwe, powinien spłacić wszystkie inne kredyty, a przynajmniej dopilnować, aby nie przekraczać terminów spłaty kolejnych rat zaciągniętych zobowiązań.

Inną kwestią jest ustabilizowanie swojej sytuacji zawodowej i finansowej. Jeżeli kredytobiorca chce zmienić pracę, powinien to zrobić już po zaciągnięciu kredytu. Jeżeli to kredyt w banku, w którym ma on konto, kredytodawca może również sprawdzić jego miesięczne wpływy, wydatki i saldo. Najlepiej więc nie wydawać wszystkiego, co do grosza.

Najlepszy kredyt gotówkowy - jak znaleźć?

Kredyt gotówkowy w swojej ofercie ma każdy z banków. Sęk w tym, aby znaleźć ofertę optymalną finansowo. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim koszta kredytowe, a w tym RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania). Poza tym niektóre grupy zawodowe (np. lekarze, księgowi, nauczyciele, prawnicy), mogą niekiedy liczyć na preferencyjne warunki kredytowe. Koniecznie zapoznać się trzeba z zasadami oprocentowania, a także przyjrzeć się pakietom ubezpieczeń i zakresom ich ochrony. Często dużym obciążeniem kredytów są właśnie opłaty dodatkowe. Idealny jest kredyt gotówkowy bez prowizji. Samo ubezpieczenie powinno natomiast chronić interesy kredytobiorcy, a nie banku.

Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy ranking i kalkulator to dwa pomocne narzędzia, które przynajmniej pozwolą zorientować się w kosztach kredytu i wysokości miesięcznych rat. Zawsze pomoże też ekspert kredytowy, który znajdzie optymalną ofertę dla kredytobiorcy, zwracając uwagę na prowizję i dodatkowe koszty.

kredyt_gotowkowy_opinie_zalety_oprocentowanie_jak_uzyskać

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to najprostszy w otrzymaniu kredyt bankowy. Zwłaszcza dziś, kiedy nie trzeba obawiać się przy tym licznych formalności. Kredytobiorca nie jest również zmuszony do wielokrotnych odwiedzin oddziału banku, co jest niezbędne na przykład przy kredycie hipotecznym. Dla uzyskania kredytu gotówkowego zabrać trzeba jedynie dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach. Jeżeli jest to kredyt gotówkowy przez Internet, to nie trzeba nawet ruszać się z własnego mieszkania. Wszystkie formalności zostaną załatwione sprzed komputera. To jednak oferty specjalne, np. przygotowane na podstawie wpływów na konto bankowe klienta.

Jeżeli to kredyt zaciągany w placówce bankowej, konieczne jest jeszcze wypełnienie wniosku kredytowego. Przy pozytywnej decyzji kredytowej wystarczy podpisać umowę, a wcześniej dokładnie zapoznać się z jej warunkami.

Bez wątpienia kredyt gotówkowy w banku to produkt atrakcyjniejszy finansowo niż pożyczka pozabankowa. Jednak i w tym przypadku mogą pojawić się problemy z terminową spłatą zaciągniętego zobowiązania. Najważniejsze, aby nie uciekać od odpowiedzialności. Zawsze warto skontaktować się z bankiem, choćby w celu wydłużenia okresu kredytowania i zmniejszenia wysokości pojedynczej raty. Pomóc mogą również wakacje kredytowe, które oznaczają przerwę w spłacaniu kredytu.

18 październik 2019r

<<< POWRÓT