Konsolidacja kredytu – dlaczego zyskała taką popularność? I czy jest opłacalna?
Konsolidacja kredytu zyskała swoją popularność, ponieważ zmniejsza miesięczne zobowiązania klientów. Przykładowo: kilka kredytów zawartych w różnych bankach jest połączone w jeden, z dłuższym okresem spłaty, ale za to z niższą i tylko jedną, comiesięczną ratą. Plusem takiego rozwiązania jest wygoda - znacznie łatwiej jest spłacać jedną ratę niż kilka zobowiązań na raz i zastanawiać się czy żadnego się nie pominęło, aby nie spotkać się z przykrymi konsekwencjami (tj. rosnący dług).
W kredyt konsolidacyjny można włączyć zobowiązania tj. kredyt gotówkowy, ratalny czy długi na kartach kredytowych. Bank spłaca zadłużenia klienta, ale w zamian podpisuje z nim nową umowę, w której określone są terminy, wysokość kolejnych rat oraz całość kwoty, którą musi spłacić pożyczkobiorca. Biorąc pod uwagę dłuższy okres czasu, kwota, którą należy ostatecznie spłacić jest wyższa od całkowitej sumy wszystkich pojedynczych zobowiązań, ale w krótkim okresie pozwala zaoszczędzić nawet do 30% na domowym budżecie, ponieważ miesięczna rata jest niższa niż łączna spłata kilku osobnych zadłużeń.
Dla jakich osób kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem?
Dla jakich osób kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla tych, którzy mają wiele zobowiązań do spłaty i nie chcą się w nich pogubić lub jakiejś przeoczyć. Dzięki połączeniu wszystkich zadłużeń ze sobą mają tylko jedną, comiesięczną ratę do spłacenia, co znacznie ułatwia organizację i regulowanie bieżących zobowiązań np. rachunków, alimentów itp. Dodatkowo kredyt konsolidacyjny chroni osoby przed potencjalnym bankructwem, ponieważ to klient samodzielnie wybiera wysokość regularnej spłaty.
Kredyt jest dobrym pomysłem dla osób, które mają nierównomierne dochody lub znajdują się w chwilowej, cięższej sytuacji życiowej i nie są pewne, czy poradzą sobie ze wszystkimi spłatami na czas. Brak równomiernych dochodów lub zmienna pensja mogą być utrudnieniami przy spłatach kilku odrębnych zobowiązań finansowych. Dlatego w tym wypadku lepszą opcją jest zawarcie kredytu konsolidacyjnego, który zapewni jedną, stałą ratę dostosowaną do indywidualnych potrzeb klienta.
Aby bank zdecydował się udzielić takiego kredytu, osoba ubiegająca się o niego musi mieć nieskazitelną historię kredytową – czyli musi wykazywać zdolność do regularnej spłaty zaciągniętego zobowiązania. Bywa również tak, że bank łączy kilka osobnych zadłużeń, ale nie wszystkie – wynika to z tego, że ryzyko niespłacenia pożyczki jest wtedy zbyt wysokie aby móc wybrać takie rozwiązanie.
Wiele osób zastanawia się czy kredyt konsolidacyjny przynosi jakieś dodatkowe korzyści. Zależy to od indywidualnych czynników tj. wysokość i ilość połączonych zobowiązań, ogólny czas spłaty kredytu oraz wysokość miesięcznych rat. Najczęściej kredyt nie gwarantuje wysokich korzyści patrząc z perspektywy czasu, ale chroni przed zaległościami w spłatach poszczególnych zadłużeń oraz odciąża comiesięczny budżet domowy.
Skontaktuj się ze swoim doradcą w Rest Finance już teraz!
09 styczeń 2020r
<<< POWRÓT