Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

Z myślą o spełnieniu marzeń o własnym domu czy mieszkaniu, większość osób musi się pogodzić z koniecznością wzięcia kredytu hipotecznego. To decyzje, które powodują zobowiązania na wiele lat, więc warto je dobrze przemyśleć. Sam proces wnioskowania nie jest też łatwy i wiąże się z licznymi formalnościami. Jak się przygotować, aby wszystko poszło możliwie jak najprościej i sprawnie?

Kredyt dla firm - podstawowe informacje i rodzaje kredytów firmowych


Przemyślenie potrzeb i zweryfikowanie możliwości

Na samym początku trzeba dokładnie przemyśleć kilka kwestii dotyczących tego o jakim lokum się marzy oraz na co można sobie realnie pozwolić. Ważne jest zachowanie trzeźwego podejścia. Ogromny dom, który pojawia się w marzeniach niektórych osób, może się okazać nieosiągalny i najzwyczajniej w świecie niepotrzebny. Warto pomyśleć czy chcemy zdecydować się na mieszkanie czy dom, a jeśli tak to jaki – wolnostojący bądź szeregowy. Trzeba też ocenić jaki metraż oraz liczba pokoi będzie odpowiednia, rozpatrując to w kontekście realnych potrzeb. Po ustaleniu tych kryteriów, należy poszukać ofert na rynkach nieruchomości – trzeba pamiętać o tym, że bank nie rozpocznie poważnym rozmów na temat kredytu, jeżeli nie została wybrana konkretna oferta dotycząca jakiegoś lokum. W czasie poszukiwać trzeba się także upewnić odnośnie swojej sytuacji finansowej. Kluczowa jest kwestia zgromadzenia odpowiedniej sumy wymaganej jako wkład własny. Decydując się na zobowiązania w ramach kredytu hipotecznego, trzeba się liczyć z koniecznością wnoszenia opłat przez wiele lat – zawsze warto pozostawić też sobie pewien zapas finansowy, na poczet ewentualnych wydatków związanych z powiększeniem rodziny czy choćby zakupem nowego pojazdu.

Kwestia zdolności kredytowej

Bank to poważna instytucja, która na kredytobiorców patrzy tak jak firma na klientów. Oznacza to, że nie ma co liczyć na zgodę odnośnie kredytu, jeżeli nie spełnia się określonych warunków i nie posiada zdolności kredytowej. Ta oceniana jest przez sam bank na podstawie szeregu czynników. Ogromny wpływ ma nie tylko poziom osiąganych dochodów, ale też forma zatrudnienia oraz sama branża w której działa taka osoba – na tej bazie oszacowuje się nie tylko możliwości finansowe, ale też ryzyko utraty pracy i tego jak taka osoba może sobie wtedy poradzić ze spłacaniem kredytu.

Kredyt dla firm - podstawowe informacje i rodzaje kredytów firmowych

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy kredytowego w Rest Finance?

Bank będzie też rozpatrywać wiek, stan cywilny czy liczbę domowników, którzy znajdują się na utrzymaniu takiej osoby. W razie problemów ze zdolnością kredytową można pomyśleć o zaufanej osobie, która mogłaby udzielić poręczenia. Przed podjęciem rozmów z analitykami lepiej upewnić się także odnośnie swojej historii kredytowej. Warto zamknąć wszelkie bieżące zobowiązania oraz tym bardziej uregulować zaległe opłaty, gdyż będą to czynniki, które od razu zniechęcą analityka do jakichkolwiek rozmów. Dobrym pomysłem będzie też sprawdzenie swojej oceny kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Po przejściu wszystkich tych kroków, jeśli nie nastąpiły żadne problemy, można przejść do wyboru najciekawszej oferty kredytu i podjęcia rozmów z bankiem. Oprócz samego oprocentowania należy rozpatrywać także inne (często ukryte) koszty podjęcia takiego zobowiązania. Po wybraniu oferty i rozmowami z przedstawicielem banku, trzeba skompletować wszelkie niezbędne dokumenty i zaświadczenia oraz złożyć wniosek kredytowy. Zwykle rozpatrywany jest on około 30 dni – jeśli bank wyda pozytywną decyzję, można już podpisać umowę. Skontaktuj się ze swoim doradcą w Rest Finance już teraz!

16 grudzień 2019r

<<< POWRÓT